info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Üniverisiteden Önce Kendinizi Kazanın

Üniverisiteden Önce Kendinizi Kazanın

Üniversite sınavına girecek yüz binlerce gencin amacı bir yüksek öğretim programına yerleşmek ve meslek sahibi olmak. Gençlerin bu aşamaya gelene kadar gelecekte ne yapmak istediğini keşfetmesi gerektiğini söyleyen EĞİTİM KOÇUMUZ OĞUZ CAN GÜÇLÜ, severek yapacakları bir işte çalışarak mutlu bir yaşam sürmeleri için gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Yıllarca bu aşamadaki gençlerle çalıştım. Üniversite sınavı öncesi tercihler yaptık, üniversite okudular. Ama okudukları bölümlerde çalışıyorlar mı bilemiyorum. Belki evet, belki hayır... Ancak yapılan araştırmalar üniversite mezunlarının % 75’inin işini severek yapmadıklarını gösteriyor.

O halde burada bazı hatalar var…

Bu hatalar öğrencinin, gencin kendini tanımadan, keşfetmeden üniversite aşamasına gelmesi ve bu aşamaya gelince de sınav telaşına düşüp, bu konuyu ertelemesi ve duruma göre, puana göre bir bölüm okuması ile sonuçlanan bir süreci doğuruyor. Bu süreç üniversiteden mezun olma, 5-10 yıl arayış dönemi yaşama ve bu iş bana göre değil ile yeni bir döneme girilerek devam eden bir sürece dönüşüyor.

30’lu yaşlara gelindiğinde kendine dönüş, böyle yaşamak istemiyorum, mutlu değilim, ben kimim, beni ne mutlu eder, nasıl yaşamak istiyorum, ne yapabilirim soruları ile şekillenen bu yeni dönemde pek çok kişiye kariyer koçluğu yapıyorum şimdilerde.

Aslında biz tersten yaşıyoruz…

Bu tersten yaşama nelere mal oluyor? Üniversite döneminin kaybına mal oluyor mesela. Gerçekten kendinin farkında olup, ne yapmak istediğine odaklı bir biçimde geçirilen bir üniversite eğitimi ne büyük kazanç. Aksi ise ne büyük kayıp; maddi manevi.

Peki, doğrusu ne?

Dünyaya gelirken her birimiz ayrı ayrı özelliklerle donatılmışız. Hepimizin bir varoluş amacı var. Kimimiz yarım etmeye, kimimiz paylaşmaya, kimimiz keşfetmeye, kimimiz icat etmeye, kimimiz öğrenmeye, kimimiz öğretmeye, kimimiz meydan okumaya, kimimiz hizmet etmeye gelmişiz. Gerçekten bizi neyin mutlu edeceğini bulmak, hayatımızı keşfetmek demek. Gençlerin buna odaklanması ve bu konuda çalışması, gelecek 10 yıllarını kazandırabilir.

Şu an üniversite sınavlarından alacakları puanın 2-3-5 yıl sonra hiç önemi olmayacak. “Keşke ben bunu lisedeyken bilebilseydim.” cümlesi sıkça duyduğum bir cümle ve çok acıtıcı.

Keşkenin, “iyiki”ye dönüşebilmesi için bir fırsat var

Çözeceğiniz sorular, eksik konularınız sınav performansı için çok önemli, peki ya yaşam performansı? Yaşamınızı mutlu ve yaptığından memnun, tatmin bir biçimde sürdürmek istiyorsanız bunu önemseyin.

En azından şu an göz ardı etseniz bile bu konu yaşamınızın bir döneminde karşınıza çıkacak. Belki 28, belki 35 belki de 42 yaşınıza geldiğinizde. O zaman geç kalmış olacaksınız, az ya da çok. Geç kalmamak için, kendinize bu konu için lütfen zaman ayırın ve kendinizi biraz keşfedin.

Şu sorular size yardımcı olacaktır, bunları kendinize sorun;

– Ben nelere ilgi duyuyorum?
– Beni neler mutlu ediyor?
– Ne tür özelliklere ve becerilere sahibim?
– Ne tür yeteneklerim var?
– Şöyle bir 15 sene sonra nasıl yaşıyor olmak istiyorum?

Biraz emek harcayarak, kendinize bakarak hayatınızı kazanabilirsiniz. Bu üniversite kazanmaktan çok daha önemli. Bu, belki sınav öncesi gündeminizden uzak bir konu biliyorum. Şu an eksik konularınız, çözmediğiniz sorular, aldığınız puanlar önemli.

Bugün binlerce insanın kurduğu “Bu okul, bu iş bana göre değilmiş.” cümlelerini kurmamak için dönüp kendinize bakın. Bu konu şu an sandığınızdan çok daha önemli. Gerekirse bu konuda yardım alın. Kariyer koçluğu ile kendinize uygun, sizi mutlu edecek bir gelecek için alternatifler oluşturun.

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU