info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Özel Okuma Bozukluğu (Disleksi) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Özel Okuma Bozukluğu (Disleksi) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Çocuklar okula başladığı zaman okuma çıraklığı dediğimiz döneme girerler. Okumayı sökmek belki de bir çocuğun eğitim hayatı boyunca karşılaşacağı en zorlu ve keskin dönemeçlerden biridir.

Bu süreç içerisinde çocuğun zekâsından bağımsız olarak yani, çocuk normal zekâ seviyesine sahip olsa bile bazı zorlanmalar görülür. Çocuk harfleri karıştırabilir ya da tanıyamayabilir, alfabeyi öğrenmede güçlükler yaşayabilir, algı hataları yapabilir, hecelemekte zorlanabilir, sesleri doğru analiz edemeyebilir. Bütün bunların toplamında yaşıtlarına göre okuma konusunda bu yolculuğa geriden devam edebilir.

Disleksi genellikle okuma çağlarında görülür. Ancak, sinyallerini okul öncesi dönemde eğitimciye ve aileye gösterir. Birçok hastalıkta olduğu gibi, bir öğrenme güçlüğü alt tipi olan dislekside de erken tanı ve müdahale çok önemlidir.

Genelde belirtiler yazma ve okumada değil, konuşmada bozukluk şeklinde görülür. Dislektik çocukların bir kısmında net konuşma gecikir, konuşma içinde zaman algısı sıklıkla karışır. Yer yön bildiren sözcüklerin öğrenilmesi oldukça zaman alır.

Bunların yanı sıra renk veya cisimlerin isimlerini karıştırabilir ya da hatırlayamayabilir. Ritim tutma konusunda da sıkıntı yaşayan dislektiklerde bir takım yönergeleri izlememede de sorunlar gözlenir.

Okul Öncesi Eğitimi Oldukça Önemli

Özellikle okul öncesi eğitimin misyonu çocuğu okumaya hazır hale getirmektir. Bu dönemde çocuğa okuma yazma öğretilmez, fakat okuma yazma için bir alt yapı oluşturulur.

Özellikle, kalem tutmak için gelişmesi gereken kas grubu anaokulunda yapılan bazı etkinliklerle geliştirilmeye çalışır. Ezberlenen şarkılar, ritme ayak uydurma kabiliyeti, temel becerilerin öğrenilmesi okumaya hazırlık için oldukça önemlidir.

Çocuğunuzda bu becerilerin geriden geldiğini anlamanın tek yolu çok iyi gözlemdir. Öğretmen ve aile ilişkisinin kuvvetli olması disleksinin aşılması konusunda önem arz eder. Zorlandığınız bir noktada aklınıza ilk gelen çözüm genellikle pes etmektir ya da zorlandığınız o işi genellikle keyifsiz bir şekilde sürdürme eğilimindesinizdir.

Çocuklar da aynı bizim gibidir. Okuyamadıklarında genellikle pes etme eğiliminde olurlar. Israrcı davranmak ise genellikle onların hevesini kırar. Bu yüzden aile olarak üzerimize düşen görevler, sabırlı olmak ve çocuğu okumaya davranışlarımızla teşvik etmektir.

Çocuğunuza Davranışlarınızla Örnek Olun

Beraber düzenlenen okuma saatleri ve kütüphanede beraber geçirilen vakit örnek davranışlardır. Çocuğun kitabı kendisinin seçmesine izin verin, yüksek sesle okumayı teşvik etmek için zaman zaman çocuğunuza hikaye okuyun. Okumayı eğlenceli hale getirmek için bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Kartonları büyük parçalara ayırıp, beraber harfler yazıp kelime türetme, kelimenin son harfinden kelime bulma gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

Unutmayın ki gerekli durumlarda bir uzmandan yardım almak işinizi daha kolaylaştırabilir.

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU