info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Ebeveynlerdeki Başarı Algısı Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Ebeveynlerdeki Başarı Algısı Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Sınav dönemlerinde strese giren çocuklarına karşı ebeveynlerin hassas davranması ve süreci doğru yönetmesi gerekiyor.

Çocuğu anne baba tutumu şekillendiriyor

Her şeyden önce okul, başarı, gelecek vb kavramların içerikleri ile ilgili bazı farkındalıklar kazanılması gerekiyor. Ebeveynlerin kendileriyle yüzleşmeleri ve değişime ihtiyaç duydukları alan için neler yapabileceklerini bulmaları gerekiyor. Çünkü çocuğu en büyük oranda anne baba tutumları şekillendiriyor. Anne babanın çocuklara verdiği mesajlar, sadece kendi doğrularını içeriyorsa temel amaçları konusunda kendilerini gözden geçirmeleri gerekiyor.

Başarılı aile ilişkileriyle mutlu çocuklar

Çocuklar söz konusu olduğunda da onların mutluluğu çoğu zaman kendi mutluluğumuzun önüne geçiyor. Başarı ve mutluluk kavramlarının dinamiklerini bilen aileler çocukları ile çok daha doğru zeminde ilişkiler kurulduğunda hem aile hem de çocuk açısından çok daha rahat ve kaliteli yürüyen ilişkiler yaratmak mümkün oluyor.

Ben yapamadım o yapsın hatasına düşmeyin

Çocuğun çalışma kapasitesini dikkate almayan gerçek dışı hedeflerin dayatılması yönünde aileden gelen ısrarlar baskı ortamı yaratıyor. Aileler çocuklarının okul performansını, başarılı arkadaşları, kardeşleri veya kendi öğrencilik dönemleriyle kıyaslıyorlar. Bu davranış da çocuklarda yine aşırı baskı, ruh sağlığında bozulma ve öğrenme isteksizliği gibi problemlere neden oluyor.

Kendi hayalini gerçekleştiremeyen ebeveynlerde çocuklarını aşırı yönlendirme eğilimleri görülüyor. Çocuklarımız bizim yaşam projelerimiz değildir. Hepimizin olduğu gibi çocuklarımızın da bir varoluş amacı var. Çocuklarımızın varoluş amacını bulmasını sağlamak ebeveynlerin en önemli sorumluluğudur. Bu nedenle ailelerin gündelik sorumluluklarını abartmak yerine asıl sorumluluklarını yerine getirmek için neler yapabileceklerine dair çaba harcamaları gerekiyor.

Yapılan araştırmalar çocukların okul ve derslerle ilgili tutum ve duygularında belirleyici unsurun ebeveyn davranışları olduğunu ortaya koyuyor. Ebeveynler çoğunlukla farkında olmadan verdiği mesajlarla çocukların algısını biçimlendirebiliyor. Bu mesajları bilinçli ve etkili biçimde verdikleri zaman da daha mutlu ve başarılı çocuklar yetişebiliyor.

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU