info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Dijital Oyunlar Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkiliyor!

Dijital Oyunlar Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkiliyor!

Henüz okuma yazma bilmeyen bebeklik çağındaki çocuklar, akıllı telefonlar ve tabletlerde dijital oyunlar oynarken, uzmanlar anne babaları uyarıyor. Bilgisayar oyunları çocuk gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden mutlaka sınırlandırılmalı.

Gelişen teknoloji ve kentleşme, çocuklarımızı ev ile okul arasında hapsetmiş durumda. Oyun alanları, parklar, yeşil alanlar birer birer yok oluyor. Çalışan ebeveynler, akşamları eve yorgun geliyorlar ve çocuklarına ilgi gösterecek zaman ve enerjiye sahip değiller. İlgisiz kalan çocuklar için bağımlılık yaratan bilgisayar oyunları, pek çok zararına rağmen kolay ulaşılan bir liman.

Oyunlar ve oyuncaklar değişti

Teknoloji sayesinde hayatımızda bir çok şey değişiyor, oyunların da değişmesi olağandır. Çocukların hayatında büyük yer kaplayan bilgisayarlar, ailelerin kontrolü altında oyun aracı olarak kullanılırsa eğitimlerine olumlu katkıda bulunabilir. Öte yandan sosyal ve fiziksel gelişim için oyunların önemli bir araç olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yapılan araştırmalar, 3-10 yaş aralığındaki çocuklara yönelik oyun ve oyuncakların tamamen farklılaştığını göstermekte. Günümüzde çocuklar henüz bebek denecek yaşta, okuma yazma bile öğrenmeden ellerinde telefon, tablet ya da oyun konsolları ile internetten oyun indirebiliyorlar. Hatta bu oyunları cihazlara kendi başlarına kurabiliyorlar.

Çocukların teknolojiye hakim olması ebeveynleri mutlu ederken, gelişimleri için çocuk oyunlarının sağladığı yararlardan mahrum kalmaları ise gözden kaçıyor.

Çocuklar da oyuncaklara eskisi kadar ilgi duymuyor ve küçük yaştan itibaren çoğunlukla bilgisayar oyunları ile vakit geçiriyorlar. Bu durum, çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkiliyor. Asosyallik, kendini sözlerle iyi ifade edememek, sabırsızlık ve saldırganlık eğilimi, bilgisayar ile aşırı zaman geçiren çocuklarda sıkça gördüğümüz olumsuz özellikler…

Çocuklar oyunla öğrenir

Çocuk gelişimi için oyunun yemek ya da uyku kadar değerli olduğu belirtiliyor. Öğrenme, çocukta oyunla gerçekleşir. Ona cazip gelen, olayın içine katılan çocuk bu sayede kendine düşen hisseyi alacaktır. Çocuk, oyunda kurallarla tanışır. Çocukların kurallara uyması, bir takım görev ve sorumlulukları yerine getirmesi, her istediğinin anında olamayacağını anlaması, başarının yanı sıra başarısızlığı da kabullenmeyi ve başaranı takdir etmeyi öğrenmesi gerekir.

Çocuk oyunla büyür

Oyunların çocuklarda fiziksel, zihinsel, sosyal ve psikolojik gelişime katkıda bulunduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin en sevilen oyunlardan ‘top oyunu’ çocuğun kas gelişimine yardımcı olur. Öte yandan çocuğun herhangi bir sayı alabildiğini, bir şeyi başarabildiğini görmesi, öz güvenini geliştirebilmesi için çok önemlidir.

‘Evcilik oyunları’ büyükleri taklit ederek, olumlu kişilik özelliklerini pekiştirmeye yardım eder. Böylece çocuk, farklı rollerin görev ve sorumluluklarını keşfeder; sorun çözme yöntemleri geliştirir.

Oyunlar sayesinde duygularını, hayallerini dile getirir. Arkadaşlığı, kardeşliği, sevgiyi, saygıyı ve paylaşmayı öğrenip bencillikten uzaklaşır. Rekabeti sevecen duygularla yapabilme yeteneği de en çok arkadaşlarla ve oyunlarla gelişir.

Çocuğunuzla oyun oynayın!

Çocuğunuzla oyun oynamak aranızdaki iletişimi güçlendirir. Her gün en az yarım saat “birlikte” oyun oynamaya özen gösterin.

Çocuğunuzun arkadaş edinip yaşıtlarıyla vakit geçirebilmesi için olanaklar yaratın. Evinize en yakın parka gitmek veya oyun gruplarına katılmak arkadaş edinmesine yardım edecektir.

Oyun her şeyden önce eğlenceli olmalı. Oyunlar, oyuncaklar icat etmesine, yaratıcılığını sergilemesine izin verin. Fiziksel ya da zihinsel efor harcaması da gelişimi için yararlı olacaktır.

Oyun aynı zamanda çocuğun kendini yansıtma biçimidir. Oyunlarda tekrar eden temalar varsa bunların üzerinde durmak gerekir. Tekrarlanan şiddete yatkınlık, karamsarlık, öfke gibi duygular izlenmelidir.

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU