info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

DOĞRU ÜNİVERSİTE KAZANIMLARI, YURTDIŞI ALTERNATİFİ

DOĞRU ÜNİVERSİTE KAZANIMLARI, YURTDIŞI ALTERNATİFİ

DOĞRU ÜNİVERSİTE KAZANIMLARI, YURTDIŞI ALTERNATİFİ


Eğitim hayatımızın bazı kritik dönemleri vardır ki bizi ciddi bir karar alma süreciyle karşı karşıya bırakıyor. Bu dönemlerde attığımız her adım o kadar önemli oluyor ki çünkü bu durum bizim aslında 5 yıl sonraki hayatımızı bütünüyle belirleyen bir adım olabiliyor. 
Her öğrencinin küçük- büyük bir eğitim ve kariyer hedefi söz konusudur diye düşünüyorum. Bu hedeflerin altyapısını kimi zaman ebeveynler, kimi zaman rol model aldığımız çevredeki ( genellikle aile-akraba ) birileri bazen de okuldaki danışmanımız, (rehber öğretmenlerimiz ) oluşturmaktadır. Bu eğitim ve kariyer hedeflerimizi belirleyen faktörler Hayallerimizi dinlemeden bizim adımıza karar verirlerse, bu durum gelecekte yaşamak istediğimiz hayattan öte yaşatılmak istenen bir hayat oluveriyor. Dolayısıyla öğrencilere bu noktada hayallerini açık açık anlatmalarını ve cesur olmalarını tavsiye ediyorum.

Peki, bir-iki saatlik TEOG, YGS ve LYS gibi sınavların değerlendirilmesi ile bu hayalleri gerçekleştirmek ne kadar mümkün olabilir diye soranlar olacaktır .Ve hemen cevaplıyorum;

evet, TEOG,YGS ve LYS ‘ye rağmen hatta ve hatta onlar olmadan bile hayallerinizi gerçekleştirmenin birden çok yolu var. Avrupa, Amerika ve daha bir çok yerde tamamen ücretsiz, kısmen burslu veya ekonomik okullarda hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim kesinlikle lüks bir ihtiyaç değildir. Temel bir ihtiyaç olan eğitim hakkınızı dünyanın neresinde olursa olsun araştırıp bulmak ve bundan faydalanmak sizin en doğal hakkınızdır.

Araştırma yaparken nelere dikkat edilmeli, nereden başlanmalı...

A) DOĞRU PROGRAM
Öğrencilerimizin öncelikle sahip oldukları becerileri (skills) ortaya çıkarmak için bir danışman ile görüşmesi işin ilk ayağını oluşturuyor. Öğrencilerimiz bazen becerileri ve hayalleri ile uyuşmayan bir programı sırf ebeveynlerini mutlu etmek adına tercih edebiliyor. Bu durum ilerde mutlu bir hayat sürmeyi zorlaştıran son derece olumsuz bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Doğru programa karar verirken sadece okulda görmüş olduğumuz dersleri de baz almamalıyız. Örnek verecek olursak; Psikolog olmak isteyen bir öğrencinin matematik, coğrafya veya herhangi başka bir ders konusu uzmanlığından öte iyi bir analizör, sabırlı bir dinleyici ve realist bir değerlendirici özelliklerine sahip olması daha önemlidir. Doğru programın tanımı son derece basit ; becerilerinizle bütünleşen, okurken ve çalışırken mutlu olacağınız programdır.

B) DOĞRU OKUL
Kendi kişisel becerilerinizi ( Personal Skills) ve hayallerinizi temel alarak belirlemiş olduğunuz program kadar, o programı okuyacağınız okul da önemlidir. Bir okulun öğrencisine vermesi gereken bazı spesifik noktaları söyle sıralayabiliriz.;

1. Vizyon
Öğrenci eğitim aldığı programı iş hayatına uygulayabileceği bir atmosferde gerçekleştirdiği noktada mezuniyet sonrası iş adaptasyonu sorunu yaşamayacaktır. Doğru okula karar verirken CO-OP, Inkubator gibi eğitim ile iş hayatını bir arada yürüten ve en önemlisi size bir işi , İyi bir takımla’ ‘Doğru zamanda ‘ ‘ve ‘doğru Yerde‘ uygulatabilecek sistemlere sahip okulları tercih edebilirsiniz.

2. Networking
Eğitim hayatını ilkokuldan Üniversiteye aynı şehirde ve aynı insanlarla tamamlamak,farklı kültür ve yaşam tarzlarını tanıyamamaktan dolayı çok eğlenceli olmayacağı gibi ilerde iyi bir iş bağlantısı da sağlamıyor. Unutmayalım ki sınıf arkadaşlarımız gelecekte birer iş bağlantılarımız olmaktadır. Ve sizin sınıf arkadaşlarınız eğer farklı ülkelerden, farklı kültürlerden olursa, ilerde iş hayatınız güçlü olacaktır. İyi okulları tercih eden bilinçli öğrenciler için Networking 
( Bağlantı ) son derece önemlidir.

3. Dünya Vatandaşlığı
Dilimize Global Citizenship in çevirisi olarak giren Dünya Vatandaşlığı sıfatı geleceği dizayn edecek olan bugünün öğrencisi ve geleceğin Liderlerini tasvir etmektedir. Bir kaç yabancı dil konuşan, çevreye ,sanata ve topluma duyarlı , sosyal sorumluluk projelerinde yar alan , lokal sorunlardan öte, dünyanın sorunlarına objektif bir şekilde kafa yoran ve takım çalışmalarına uygun gençlerin yetiştirilmesini sağlayan okullardan bahsediyorum. Bu okulların çifte diplomaları, exchange programları sayesinde hem farklı kültürleri yakından tanımak hem de yaşadığımız dünyanın gerçekten bir parçası olmak adına önemlidir.

C) BÜTÇE
Hayallerimizi ve istediğimiz eğitim programını gerçekleştirirken sahip olduğumuz bütçeyi göz ardı etmemek ve bunu doğru değerlendirmek gerekiyor. Her ailenin bütçesine göre artık bir program oluşturmak mümkün. Dolaysıyla hayalinizdeki programı aileniz ve danışmanınız ile görüşerek uygun bir bütçeye oturtabilir, hatta burs imkanlarını zorlayabilirsiniz.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için formülü söylüyorum ; iyi bir planlama, doğru bir method ve cesaret ...

Eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

SUNSHINE ACADEMY EĞİTİM DANIŞMANLIĞI