info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Çocuklarda Şiddet Davranışlarının Sebepleri ve Çözümleri

Çocuklarda Şiddet Davranışlarının Sebepleri ve Çözümleri

Çocuklarda şiddet eğilimi, kimisinde küçük yaşlardan itibaren kimisinde ise ergenlik sonrasında kendini göstermeye başlayabilir. Çocukların şiddet içerikli davranışlar sergilemesinde yaşadığı çevre, maruz kaldığı şiddet, okul başarısızlığı gibi pek çok sebep olabilir. Bu yazımızda sizlere çocukta görülen şiddet davranışlarının nedenlerine kısa da olsa değinerek bu davranışlar karşısında ebeveyn olarak neler yapabileceğinize dair öneriler paylaşacağız.

Çocuklarda Şiddet Davranışlarının Sebepleri Neler Olabilir?

– Öfkesini kontrol etmekte zorlanması

– Dürtüsellik

– Okulda başarısızlık

– Şiddeti destekleyen arkadaş grubuna dahil olması

– Kendisi de şiddete veya zorbalığa maruz kalmış olması

– Medya aracılığıyla yüksek düzeyde şiddet uyarılarına maruz kalmış olması

– Alkol veya uyuşturucu kullanımı

– Sert görünmek gerektiğine ve başkalarının ona saygı duyması için bu şekilde davranması gerektiğine inanması.

Ebeveynler Olarak Neler Yapabilirsiniz?

 • Çocuğunuzla yakın ilişki kurun. Onunla vakit geçirin ve konuşmak ya da soru sormak istediğinde yanında olun.
 • Açık sınırlar ve kurallar belirleyin. Kural koymanın sadece cezadan ibaret olmadığını unutmayın. Onu iyi davranışlar gösterdiği zaman takdir etmeyi ihmal etmeyin. Kötü bir şey yaptığında ise farkında olduğunuzu hissettirin.
 • Ona başkalarıyla ilgilenmeyi öğretin. Farklı özellikteki kişilerle ilgilenerek çocuğunuza da başkalarıyla ilgilenmeyi öğretin. Bu şekilde empati geliştirmesine yardımcı olursunuz.
 • Başkalarını anlamasını sağlayın. Ona başka din, dil, ırk veya kültürlerden olan insanları kabul etmeyi öğretin.
 • Onu takip edin. Her zaman çocuğunuzun nerede, kiminle olduğunu ve ne zaman eve döneceğini bilin. Sınıfındaki arkadaşlarını ve onların ailelerini mutlaka tanıyın.
 • Okulu ve öğretmenleri ile sürekli işbirliği içinde olun, gelişimini takip edin, bilgi alın.
 • Onu arkadaş baskısına karşı koyma konusunda destekleyin. Çocuğunuz yanlış olduğuna inandığı ve yapmak istemediği bir şeye arkadaşları tarafından zorlandığında nasıl cevap vermesi ve davranması gerektiğini bilmeyebilir, ona bu durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini öğreterek, onu bu duruma önceden hazırlamalısınız.
 • Kitle iletişim araçlarını kullanımına sınır getirin. Televizyon programları ya da bilgisayar oyunları ile maruz kaldığı şiddet uyaranlarını kısıtlamak için her gün bilgisayar ya da televizyon başında geçirdiği zamanı kısıtlayın.
 • Model olun. Çocuklar her zaman büyüklerini model alırlar ve duyduklarından daha çok gördüklerini yaparlar. Davranışlarınızla ona model olun, örnek almasını istediğiniz davranışlar sergileyin. Çocuklar rol model olarak öncelikle anne ve babalarını dikkate alırlar, bunu unutmayın.
 • Öfkeli anlarında önce düşünmesini öğretin. Çocuğunuzun önünde sık sık öfkelenip, kendinizi kaybederseniz sizi taklit edecektir. Öfkeyle hareket etmek yerine muhtemel çözümleri ve sonuçlarını düşünerek davranmaları gerektiğini anlatın ve model olun. Siz öfkelendiğinizde çocuğunuzla sorunlarınızı konuşarak çözün ki sizi örnek alsın.
 • Zamanını verimli kullanmasına yardımcı olun. Çocuğunuzun spor, müzik, resim gibi başarılı olduğu aktivitelere katılmasını sağlayın. Çocuklar kendi akranları arasında sosyal ve sportif faaliyetlere katılarak daha hızlı sosyalleşirler.
 • Onu destekleyin. Okul başarısını destekleyin. Kitap okumasını destekleyin. Evde kendinizde kitap okuyarak çocuklarınıza örnek olun. Ona uygun ders çalışma ortamı hazırlayın.