info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Çocuğunuzun cinsel kimliğinin doğru geliştirmesi için ne yapmalısınız

Çocuğunuzun cinsel kimliğinin doğru geliştirmesi için ne yapmalısınız

Anne-babalar küçük çocuklarının yanında giyinip soyunabilir mi? Dört yaşındaki oğlumu dudaklarından öpmemde bir sakınca var mıdır? Üç buçuk yaşındaki oğlum kız eşyalarına meraklı.Televizyonda kızların olduğu çizgi filmleri daha çok seviyor, kız çantası taşımak istiyor, ne yapabiliriz?

Çocuğun karşı cinsin ilgi alanlarına yönelmesi zaman zaman aileleri panikletebiliyor ve kafalarda yukarıdakilere benzer pek çok soru oluşuyor. 

Cinsel Kimlik Gelişimi

Bebek henüz anne karnındayken, ailenin beklentisiyle bir anlamda cinsiyeti belirlenir. Bebeğin cinsel kimliğinin oluşumunda ilk adım doğarken getirdiği cinsel kimlik ve ailenin bunu kabullenmesidir.

12-36 ay arası tuvalet eğitimi ve temizlik bu dönemde kazanılan becerilerdir. Bu süreçlerde çocuklar kendi bedenlerini görür ve dokunurlar. Bu dokunmalara aşırı tepki gösterilerek engellenmeyen çocuklar, bir sonraki döneme sağlıklı geçer. 0-3 yaş arası çocukların bağlanma isteği vardır. Sevgi dolu sarılmalar, gıdıklamalar, öpmeler ona güven verir. Cinsiyete özgü olmayan oyunları onlarla paylaşmanız gelişimi için önemlidir.

Cinsiyete Özgü Davranışlar ve Özdeşim

Kız çocuklar annelerini taklit etmeye, makyaj malzemesi kullanmaya, elbise ve ayakkabılarını giymeye çalışır. Erkek çocuklar ise babanın konuşmasını, yürümesini, tıraş olmasını taklit etmeye çalışır. Bu örnekler gibi anne-babanın yerini almanın bir göstergesi de karşı cins ebeveynle evlenme isteğidir.

Babaların çocuklarla kurduğu ilişki çok önemlidir. Babaların olmadığı evlerde büyüyen erkek çocuklarının, ileride karşı cinsle ilişki kurmakta zorluk çektikleri görülmektedir. Kız çocuklarda babalarıyla kurdukları olumlu ilişki sayesinde daha kadınsı olabilmektedir.

3-4 yaşlarında çocuklar özdeşim yapmaya başlarlar. Özdeşim yaparken kendi cinslerinden bir özdeşim modeli gerekir. Ayrıca taklit ettiği davranışlarının desteklenmesi, onun kendi cinsine uygun seçimlerini etkiler.

Aile içinde kendi cinsinden özdeşim modeli yoksa ya da karşı cinsten olan kişilere önem verildiğini fark ederse onlar gibi davranmaya, davranış ya da kıyafetlerini taklit etmeye çalışır. Ailelerin doğru bilgileri ve yönlendirmeleri yapmada geç kalması bu durumu arttırır. Aynı zamanda aşırı endişelenmek ve çocukla ilgilenmek davranışları durdurmak yerine pekiştirecektir.

Bir ebeveyn bilinçli veya bilinçaltı beden diliyle cinsiyet beklentilerini güçlendirebilir veya azaltabilir.

Kızlar, yeni şeyler denemenin, kendi kararlarını vermenin, bilim ve matematikte başarılı olmanın, hayallerini izlemenin normal şeyler olduğu yönünde giderek artan mesajlar almalıdırlar. Diğer yandan, erkek çocuklar da şefkatli olmanın, başkalarıyla ilgilenmenin, uyumlu davranmanın ve erkeklerin yanı sıra kızlarla da arkadaş olmanın normal olduğunu öğrenmelidirler.

Çocuklarınızı bu yönde destekleyin.

Ailelere Öneriler

Okul öncesi dönem çocuğundan beklenenler: Kendi beden ve işlevleriyle ilgilenmeleri, sınırlara gerek duymaları, ebeveynleri ile evlenmek istediklerini söylemeleri ve cinsel konularda utanmamalarıdır.

Okul öncesi dönemde yapılması gerekenler:

Çocuğunuzun bebeklik fotoğrafları ya da ultrason görüntülerine bakmak,

Hamilelik ve doğumu konuşmak,

Ona özdeşim modeli olmak,

Arkadaşlığı teşvik edici özellikleri vurgulamak gerekir.

Okul öncesi dönemde yapılmaması gerekenler:

Uygunsuz olan ve sizin de fark ettiğiniz davranışlarını, meraklarını aşırı eleştirmek. (Örn. Cinsel organına dokunan çocuğa bağırmak)

Oyun ve oyuncaklarını sadece cinsiyetine özgü olanlarla sınırlamak ve diğer oyuncaklarla ilgilendiğinde aşırı tepki vermek.

Başka insanların yaşam biçimleri ve değerlerini çocuğun önünde yargılamak.

Sınırsız, kontrolsüz televizyon ve internet kullanımına izin vermek.

Konuşmak, ilişki kurmak, onu anlamak, isteklerinizi anlatmak, sevgi vermek cinsel eğitimin önemli unsurlarıdır. Anne- babalık serüveninin aynı zamanda bir eğitim ve bilgilenme süreci olduğunu unutmayın! 

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU