info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

Boşanmanın Çocuğu Etkilememesi İçin Neler Yapılmalı?

Boşanmanın Çocuğu Etkilememesi İçin Neler Yapılmalı?

Eşler boşandıklarında birbirlerinden ayrılırlar ama çocuklarından ayrılamazlar. Çocuklar boşanma olayının dışında değil içinde, seyirci değil, oyuncudur. İyi yönetilmeyen boşanma vakalarında çocuklar, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde birçok sorunla baş başa kalabilmekte. İşte bu yüzden bu süreçte eşlerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunuyor.

Tıpkı kuruluşunda olduğu gibi boşanmada uzun uzun düşünülerek verilmesi gereken bir karardır. Aile kurulurken ne kadar ince elenip sık dokunuyorsa aynı hassasiyet boşanma kararında da gösterilmelidir. Unutulmaması gereken en önemli nokta boşanmanın en son çare olduğudur. Eşler iyi düşünmeli ve en doğru kararı vermeli, boşanma kararı vermeden önce kendinize şu soruları sormalısınız;

Boşanma, problemleri çözecek mi yoksa daha da artıracak mı?

Boşanmanın sizi ve çocuğunuzu nasıl etkileyeceğini düşündünüz mü?

Boşanma kararını almadan önce her şeyi yaptınız mı?

Sonrasında yaşanabilecek olası problemlerle rahatça baş edebileceğinizden emin misiniz?

Bu kararı kesin olarak almışsanız bunu boşanmalarda en çok zorluk yaşayan ve mağdur olan çocuklara da uygun yollarla açıklayıp anlatmalısınız.

Kararınızı açıklamadan önce çocuk buna hazır hale getirilmeli, gerekirse uzman desteği alınmalıdır. Kararı ebeveynlerin birlikte açıklaması daha kolay olacaktır. Çocuğun yaşına uygun olarak kolay ve anlaşılır ifadeler kullanmak, boşanmanın nedenlerini, başka bir çözüm kalmadığını ebeveyn birbirlerini kötülemeden, suçlamadan bu kararda çocuğun bir suçu olmadığı uygun bir dille ifade edilmelidir.

Boşanma vakaları karşısında çocuklar alışılmadık şiddetli tepkiler gösterebilir, hırçınlık, içe kapanıklık, saldırganlık, öfke, derslerde başarısızlık, fiziksel problemler (uyku, yeme içme, tuvalet alışkanlıkları vs) ortaya çıkabilir veya çocuk anne babadan birini bu olayla ilgili suçlayabilir veya olumsuz duygular geliştirebilir.

Çocukların boşanmadan olumsuz etkilenmesini önlemek için anne babalar neler yapabilir?

Boşanan çiftler birbirlerinden ayrılmakta ama asla çocuklarından ayrılmadıklarının bilincinde olmalılardır. Çocuk her ikisiyle de görüşebilmelidir. Ayrıldıktan sonra anne ya da baba çocuklarına birbirlerini kötülememeliler, olumsuz yönlerini anlatmamalılar. Boşanma sürecinde anne baba dürüst olmalı ve yalan söylemekten çekinmeli, güven duygusuna zarar verilmemeli.

Boşanmalarda çocuğun anne babasını yeterince görmesi sağlanmalı, eşe olan kızgınlıktan dolayı bu görüşmeler engellenmemeli.

Çocuk kesinlikle anne babası gibi düşünmeye zorlanmamalı, onlar tarafından birbirlerine karşı bir koz olarak kullanılmamalı, taraf tutması beklenmemeli ve maşa haline getirilmemelidir. Ayrı olsalar bile anne baba ilgisi ve sevgisi kesinlikle esirgenmemelidir. Özellikle çocukla geçirilmesi planlanan zamanlar ertelenmemeli veya yerine başka programlar koyulmamalı.

Boşanmayla gerçekleşecek değişiklikler konusunda çocuk bilgilendirilmeli çocuğun hayatını etkileyeceği düşünülen değişiklikleri (şehir , okul değişikliği vs) hemen yapılmamalı.

Çocuğun bakımı eğitimi vb. gerekli olabilecek ekonomik problemler halledilmiş olmalı. Mutlu olur gerekçesiyle maddi yönden istediği her şey yerine getirilmemeli, dengeli davranılmalı.

Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi hem anne hem de baba tarafından takip edilmeli çocukta var olan veya boşanma sonrası ortaya çıkabilecek olumsuz davranışlar, ayrılan eşle özdeşleştirilmemeli.

Boşanma sonrası çocuğa karşı geliştirilecek tutumlar konusunda anne baba ortak hareket etmeli ve tutarlı davranmalı.

Çocuğa cinsiyetine uygun olarak yakın akraba çevresinden örnek alabileceği birilerinin destek olması problemlerin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU