info@sunshineizm.com
0232 999 888 0

24 saat bana yetmiyor!

24 saat bana yetmiyor!

Siz de bu lafı sık söyleyenlerden biriyseniz, zaman yönetimine önem vermelisiniz. Bir tarafta işiniz, bir tarafta eviniz, çocuklarınız ve eşiniz. Kadınlar olarak gerek doğanın, gerek toplumun gerekse kişiliğimizin bize yüklediği ağır sorumluluklar zaman zaman hepimizi isyana sürüklüyor.

Öncelikle unutmamanız gereken şey yalnız olmadığınız. Bütün kadınlar aynı sorunları yaşıyorlar. Eğer etrafınızda bu tip sorunları yok gibi dolaşan kadınlar varsa, onların bambaşka bir hayat yaşadığını zannetmeyin. Sadece zamanlarını çok iyi yönetebiliyorlar o kadar. Siz de doğru zaman yönetimi ile günlük hayatınızı daha rahat düzenleyebilir ve hatta arada kendinize nefes alacak küçük boşluklar bile yaratabilirsiniz. 

Zamanınızı etkin kullanmak için 25 ipucu

Bunlar uygulaması zor şeyler demeyin. Bu püfler uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve pek çok kadın tarafından doğruluğu ispatlanmış şeyler. Bir deneyin ne çıkar. Belki de aradığınız gerçekten bu.

Amaçlarınızı belirleyin

Bir şeye başlamadan önce amacınızı belirleyin. Küçük hedefler koyun ve gerçekleştiğinde kendinizi ödüllendirin.

Masanızı sade tutun

Düzenli ve sade bir masa aklınızı işinizde tutmanıza yardımcı olur. Sadece o an uğraştığınız işle ilgili materyalleri masanızda bulundurun.

Hafızanıza güvenmeyin

Bir randevuyu, tarihi veya detayı unutmamanın en kolay yolu yazmaktır.

Benzer işleri birleştirin

Örneğin gün içinde yapacağınız tüm telefon görüşmelerini arka arkaya yapın. Tüm dışarı işlerinizi aynı anda halletmeye çalışın.

Dosyalarınızı temizleyin

Yeni dosyalar, klasörler almadan önce mutlaka eskilerini gözden geçirip gereksiz şeyleri yok edin.

Sadece tek bir ajanda kullanın

Tüm özel günleri, amaçlarınızı, fikirlerinizi, toplantı ve işlerinizi, okul faaliyetlerini, tatilleri, iş gezilerini kısaca her şeyi ajandanıza kaydetmeye ve buradan takip etmeye çalışın. Ajandanızı akıl defteri gibi kullanın.

Telefon görüşmelerinizi planlayın

Telefon görüşmenizde kullanmanız gereken her şeyi elinizin altında bulundurun. Karşınızdakine soracağınız soruları önceden kağıda yazın.

Projeleriniz için dosyalar hazırlayın

Bir iş veya proje ile ilgili tüm kağıt, not v.b. tek bir dosyadan takip edin.

Sınırlamalar getirin

Örneğin karşınızdakine “konuşmak için sadece 5 dakikam var” diyerek söze başlayın. Telefon konuşmalarına başladığınızda hemen ne için aradığınız belirterek telefon konuşmasının çerçevesini belirleyin.

Küçük molalar verin

Gün içinde dinlenmeniz ve enerji toplamanız için mutlaka sessiz zamanlar planlayın. Bu zamanların bölünmesine izin vermeyin.

İşleri devredin

Her şeyi yapamayacağınız gerçeğini kabul edin. İşte ve evde işlerinizi devredin. Bunun etkili olması için eğit – görevlendir – takip et ve değerlendir sistemini kullanın.

Dosya ve klasörlerinizi çok doldurmayın

O kadar kalabalık kağıt yığını arasından küçük bir not bulmak için çok vakit kaybedebilirsiniz.

İşlerin bitiş tarihlerini hep önceye yazın

Ay sonunda bitirmeniz gereken bir işiniz varsa ajandada 4 gün öncesine bitiş tarihini kaydedin. Böylece son dakika telaşlarını önleyebilirsiniz.

Alarmlı cihazları kullanın

Günlük işleriniz için zamanı bölüştürün ve bu zamanlara uymak için aktif olarak alarm sistemi kullanın. Cep telefonunuzu, alarmlı saatinizi veya kol saatinizi bunun için kullanabilirsiniz.

Alanınızı etkin kullanın.

Başvuru kitaplarınız için duvara bir raf ekleyin. Masanıza ekstra yer sağlayacak uzatmalar monte ettirin. Acil dosyaları buraya dizin.

Boş zamanları çok iyi değerlendirin

Örneğin randevu için beklerken kitap okuyun. Arabada giderken eğitim ve kişisel gelişim içerikli kasetler dinleyin.

Çocuklarınızı okula çabuk bırakın

Çocuklarınızın sabah hızlı hazırlanabilmesi için kıyafetlerini akşamdan seçtirin ve yataklarının başucuna koyun. Sabah kahvaltıda ne yemek istediklerini akşamdan öğrenin.

Zaman sınırlaması koyun

Geç vakte kadar veya hafta sonu çalışmanız gerekse de kendinize zaman sınırı koyun ve zaman dolduğunda işi bırakın. Gecenin veya hafta sonunun keyfini çıkarın.

Etiketleyin

Bazı şeyleri kolay bulmak için etiketleme yapın. Örneğin anahtarlığınızdaki anahtarların ne için olduklarını, ayakkabı raflarına kimin ayakkabılarının rafı olduğunu yazabilirsiniz.

Biyolojik saatinize kulak verin

Bedeninizin ve zihninizin en zinde olduğu zamanları bilin. Sabah, öğle veya akşam… Yapılması uzun ve zor olan işleri bu zamanlarda yapın ve bitirin.

Yapılacak işler listesi kullanın

Listeye her gün yaptığınız rutin işleri, güncel iş ve projelerinizi ve gelecekte yapmayı planladığınız iş ve projeleri yazın. Listenin maddelerini iş, ev ve kişisel olarak gruplayın. Bu listenin birkaç kopyasını çıkararak evinizde, masanızda ve çantanızda taşıyın. Arada bir listenize bakarak zamanınızın ne kadar önemli olduğunu sürekli hatırlayacaksınız.

Yemeklerinizi planlayın

Alışveriş listenizi oluşturmadan önce haftalık menünüzü belirleyin. Neye ihtiyacınız olduğunu ve o gün hangi yemeği yapacağınızı bilecek zamandan tasarruf sağlayacaksınız.

Dinlenin ve gevşeyin

Günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin. Ancak yeterince dinlenirseniz ertesi gün daha dinamik, programlı ve üretken olabilirsiniz.

Listeler oluşturun

Gerektiğinde başvurulmak üzere hazırlanan listeler size çok zaman kazandırır.

Kişisel hedefler ve hayaller listesi – doğum günleri – favori restoranlar – seyahatlerde unutulmayacak eşyalar listesi  – Arkadaşlar ve aile için hediye fikirleri… istediğiniz kadar çeşitlendirin.

Gününüzü iyi bitirin

Her günün sonuna yapılması kolay olan bir iş koyun ve onu yapın. Bunu yaptığınız için kendinizi iyi hissedecek ertesi güne pozitif başlayacaksınız.

Erkekler yavaş katılım gösterse de, ev işlerinin birinci sorumlusu hala kadın

Son yıllarda kadınların iş gücüne katılımı bir hayli arttı. Ancak, kadınlar evlerinin dışında yeni sorumluluklar üstlene dursun evdeki sorumlulukları hiç değişmeden yerinde duruyor. Yapılan bir araştırmaya göre kadınların haftalık iş yerinde zaman geçirme ortalaması 76 saat. Bu da ev işlerini organize etmek için ellerinde sadece 33 saat kalıyor olması demek.

Sosyologlar, kadının hem ev kadınlığı hem de iş kadınlığı görevlerini başarıyla yerine getirme zorunluluğu hissettiğini, aksi halde başarısız çalışan veya başarısız anne yaftasını yemek durumunda kalacaklarından endişe ettiklerini belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar da kadınların büyük bölümünün kendilerini sosyal baskının kölesi olarak görmekten çok hayatlarındaki kısıtları ve talepleri iyi anlayan ve yöneten kişiler olarak gördüklerini ortaya koyuyor. Kadınlar bu talep yönetimini etkin kılmak için pek çok zaman yönetimi püflerini ve baş etme stratejisini bilerek veya bilmeyerek hayata geçirmiş durumdalar.

SUNSHINE ACADEMY ÖĞRENCİ KOÇLUĞU